2013. február 18., hétfő

Valahol Magyarországon... - Mecseknádasd > Zengő > Pécsvárad, 2007.10.06


Íme egy kiváló túra lehetőség:
Ezt a túránkat Háder Laci barátunk tervei alapján jártuk végig. 2007 októberének egy kellemes őszi reggelén indultunk útnak. A 6-os főúton leautóztunk Mecseknádasdra, melynek neve is elárulja, hogy a Mecsek lankái közt bújik meg, a hegység keleti kapujában. Megérkezésünkkor egy kedves helybeli – nevezetesen egy kutyus – fogadott minket lelkesen.


Mecseknádasdról a műutat követve – a román kori Szent István-kápolnát érintve - nyugat irányban haladva sétáltunk át Óbányára. Az Óbányai-völgy bejáratánál, egy hegy tetején találhatók a Réka-vár romjai, melyek szabadon látogathatóak. A csalódás elkerülése végett mondom, hogy senki ne számoljon egy várral, az már a régmúlt, mára csak a romok maradtak. A vár elnevezése néphagyomány szerint onnan származik, hogy Attila hun fejedelem építtette első felesége, Réka számára a várat. Óbányát megelőzően csatlakoztunk a kék négyzet túrajelzésre, majd Óbányán keresztülhaladva a kék jelzésre. Óbánya egy kellemes kis egyutcás hegyi falu, pincesorral.


A falut elhagyva folytattuk túránkat a kék jelzésen. Hegyi pisztrángos tavak mellett sétáltunk, melyek kitűnő levegőt biztosítottak a völgykatlanban. Egy hegyi patakot követve kerültünk egyre beljebb a Mecsekbe. Csodálatos természeti képződményeket csodálhattunk meg, köztük a Ferde vízesést.


Beérkezve Kisújbányára, a zöld háromszög jelölésre térve, átsétáltunk a kis hegyi településen. Áttérve a sárga jelzésre, egy erős kaptatóval (túránk során nem az utolsóval) felértünk a Miske-tetőre. Legelésző tehenek mellett sétálva szemünk elé tárult távolban a Zengő és a pécsi tévétorony.


Innen végig a sárga jelzést követve értük el a Zengő lábát. A hegyhez népmondák, legendák, népszokások sora kötődik. Nevét a népmonda azzal magyarázza, hogy a hegy zúgását a belsejében rekedt kincskeresők kiabálása okozza, mások szerint a hegy erdein és völgyein zenélő szél hangja lehet a név eredete. Túránk során itt következett a legerősebb kaptató. Köztársasági elnökünk példáját követve bevettük a Zengőt. Erős szél fogadott minket a hegy oldalában, de a kilátás feledtette velünk a hideget. A hegy tetején találhatóak az egykori Zengővár romjai. Egy  beton kilátóról (ami tulajdonképp nem is kilátó funkcióval készült, emellett szerintem méltatlan a hegyhez, sokkal szebb kilátót érdemelne) csodás panoráma tárult elénk. Gyönyörködtünk, megpihentünk.


Tovább a sárga jelzésen, majd áttérve a pirosra, folytattuk utunkat, célunk, Pécsvárad felé. Leereszkedve a hegyről, (ismét) legelésző tehenek, és szőlőskertek közt érkeztünk meg a városba. Pécsvárad egyik nevezetessége, a vár, és a romkert, mely a román, gótikus és reneszánsz monostor emlékeit őrzi. Érdekességként megjegyzem, hogy a város első apátja az az Asztrik volt, aki a Szent Koronát hozta.


Pécsváradon buszra szálltunk, és visszautaztunk Mecseknádasdra, ahol az autót hagytuk. Mivel mindkét település a hatos főút mellett fekszik, elég sűrűn járnak a buszok.

A túraútvonal elérhetősége Budapestről: A 6-os számú főúton végig. Mecseknádasd, a főút mellett fekszik közvetlenül. Budapest – Mecseknádasd: 172 km
Túratáv: körülbelül 10 km
https://picasaweb.google.com/110972878376105442713/MecseknadasdZengoPecsvarad?authuser=0&feat=directlink

Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődést, hazánk e szép tája iránt. Mindenkinek kellemes túrázást kívánok. Szent Bernát legyen Veletek!

További fotókat az alábbi linken találtok:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése