2013. február 23., szombat

Kincses Papa konyhája - Kapros töltött káposzta


Velem együtt talán még sokak emlékében él, amikor anno a nagymama a disznótoron fogott egy vájdling – már bekevert – kolbászhúst, összedolgozta egy kis toros kásával, majd ebből öklömnyi gombócokat gyúrt, melyeket savanyított káposztalevelekbe csomagolt, és a kis batyukat pörköltalapos savanyú káposzta közé dugdosva felkészítette a sparheltre a töltött káposztát. Mennyei volt! Na ez a töltött káposzta, nem az a töltött káposzta. Egészen más ízvilág ez, hiszen nem is savanyú káposztából készül, hanem „édes” fejes káposztából. Az alapja sem fűszerpaprikás, hanem paradicsomos. Többen mondták már, hogy ez a töltött káposzta elbutítása, de volt aki a meggyalázásának nevezte. Szerintem ne hasonlítsuk össze a kettőt! Élvezzük őket külön-külön, a maguk csodás valójában. Ez egy könnyebb, kalóriaszegényebb verzió. Nevezhetjük akár a nyári töltött káposztának.  Mivel rizs helyett zabpelyhet használtam – mely semmit nem rontott az étel élvezeti értékén – így zöld betűvel merem írni. Egyébként ezt a fajta töltött káposztát erdélyi ismerőseimnél kóstoltam először, és rögtön nagy szerelem szövődött köztünk. Nosza, készítsük el!

Hozzávalók (6 adagra):
  • 1 kg darált sertéshús
  • 1 nagy fej (2 – 2,5 kg) fejeskáposzta
  • 1 nagyobb fej (20 dkg) vöröshagyma
  • 5-6 gerezd fokhagyma
  • 40 dkg paradicsompüré
  • 1 nagy (450 g) pohár tejföl
  • 2 tojás
  • 10 dkg zabpehely
  • kapor (friss vagy szárított is lehet)
  • őrölt feketebors, őrölt kömény, majoranna, só
  • 2-3 evőkanál étolaj


Rajta hát! :
1.  Egy akkora fazekat, amiben az egész fej káposzta vígan elfér, félig töltök vízzel, majd felteszem forrni a gázra, egy kevés sót hozzáadva.
2. A darált húshoz adom a tojásokat, az összezúzott fokhagymát, a zabpelyhet, és ízlés szerint sózom illetve fűszerezem az őrölt feketeborssal, őrölt köménnyel és a majorannával. Az egészet jól összedolgozom, összegyúrom, majd a hűtőben hagyom egy kicsit érni, pihenni.
3. A káposzta torzsáját eltávolítom, majd egy hosszú nyelű húsvillát szúrva bele a torzsa helyén keletkezett lyukon keresztül, a forrásban lévő vízbe helyezem. Ahogy a szélső, nagyobb levelek főnek le a fejről, sorra távolítom el őket a forró vízből. Nagy segítség ebben a húsvilla. Amikor már elfogytak a tölthető nagyságú levelek, a megmaradt fejet is kiveszem a fazékból. A töltésre szánt levelekből eltávolítom a nagyobb, fás ereket.
4. Elkészítem a takargatott gombócokat. Deszkára fektetek egy nagyobb káposztalevelet, erre teszek egy gombócot a bekevert darált húsból. Bal oldalról kissé betakarom a levéllel, alulról feltekerem, majd a jobb oldalát ízlésesen belenyomkodom. Én így csinálom. Az irányok, lehetőségek változhatnak. Kinek hogy tetszik. A gombócokat tálcára rakom, ott várják ki a sorukat.
5. A megmaradt káposztafejet (a közepét) felvágom széles metéltre. Az étolajon megpirítom az apróra vágott vöröshagymát, majd a paradicsompürét, végül hozzáadom a metélt káposztát. Kaporral ízesítem. Addig pirítom, amíg jóformán semmi lé nem marad rajta.
6. Összerakom a fogást. Én egy cserépedénybe készítem össze, és a sütőben végzi be. Ismerőseim egy fazékban a gázon csinálták. Összerakható egy tepsiben is. Szabadon választható. A lényeg: alulra kerül a paradicsompürés káposzta, erre jönnek a gombócok. Újabb káposzta, újabb gombócok. A tetejét metélt káposztával zárom. Annyi vizet öntök rá, hogy a legfelső réteget hajszálvékonyan lepje el.
7. Irány a sütőbe, vagy fel a lángra! 40-50 perc alatt kész is. (A gombócok méretétől függően.)
8. Tálaláskor a vágott káposztaágyra helyezem a gombócokat, tejföllel meglocsolom
Jó étvágyat!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése